Мерки за енергия от възобновяеми източници

Мерки за енергия от възобновяеми източници Previous item Проект за зелен водород и... Next item Енергийна ефективност за...

Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници (ЕВИ) в еднофамилни сгради и многофамилни сгради. Проект 10 в рамките на Компонент 4 Нисковъглеродна икономика.

Програмата предвижда финансирането на два вида мерки за възобновяема енергия в домакинствата:
  • Изграждане на слънчеви системи за БГВ
Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 100% от стойността на системата, но не повече от 1 960,83 лв.;
  • Изграждане на фотоволтаични системи до 10 kW . Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е до 70% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв. Енергийно бедни домакинства, могат да кандидатстват за безвъзмездното финансиране до 100% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв.

В случай на техническа възможност за използване на акумулатори домакинствата могат да ги включат в проекта за фотоволтаична система, доколкото не се надхвърля горните финансови ограничения.

Домакинствата могат да инсталират фотоволтаични инсталации, чиято мощност надхвърля 10 KWp и стойност от 15 000 лв, но безвъзмездното финансиране е ограничено до 15 000 лв.

Инсталираните машини и съоръжения трябва да бъдат нови и със техническа сертификация за употреба в Европейския Съюз. Системи, които са не са нови не са допустими за финансиране.

Домакинствата са отговорни за планиране, проектиране, закупуване, доставка, инсталиране, опериране и поддръжка на фотоволтаичните инсталации.

Инсталацията трябва да е проектирана и изпълнена така, че да задоволява собствените нужди на домакинството, а при остатък на електроенергия – след промяна на нормативната рамка, да се отдава в енергоразпределителната мрежа.

Инсталациите могат да бъдат разположени както върху жилищните имоти, така и върху прилежащите им помощни постройки, като гаражи, летни кухни, навеси и др.

След приемане на инсталацията и въвеждането и в експлоатация в енергийната система, домакинствата подават заявление за възстановяване на разходите.

Участници в програмата могат да бъдат единствено домакинства – битовите потребители на електроенергия, собственици на недвижими имоти за жилищни нужди, свързани с енергоснабдителната мрежа.

Съгласно представения в проекта времеви график за изпълнение на проекта Подписване на договора с бенефициери се очаква да стартира през второто тримесечие на 2023г. .

Пълна информация за Проект 10 може да видите ТУК.[/vc_column_text]